in

İzmir E-Tîcaret Ussü, 2023 hedeflerinin yakalanmasına büyük katkı sağlayacak

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), e-ticaret sektöründeki başarılarını İzmir E-Ticaret Üssü ile taçlandırdı. 22 Kasım 2018 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik ile İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in işti­rakleriyle tanıtım toplantısı yapılan İzmir E-Ticaret Üssü, Türkiye’nin e-ticaret ve e-ihracat rakamlarını 2023 vizyonu doğrultusunda artırmayı hedefliyor.

Güçlü ve güvenilir bir marka: PttTRade

PTT A.Ş., İzmir E-Ticaret Üssündeki faaliyetleri PttTRade markası altında yürütecek. Pazar odaklı akıllı e-pazaryeri portalı ve B2B (Business to Business-İşletmeden İşletmeye) platformu olarak konumlandırılan PttTRade, Türkiye’de üre­tilen ürün ve hizmetlerin tüm dünyaya pazarlanması ve sa­tışını sağlayacak. Alıcı ve satıcı firmalar, ptttrade portalında buluşarak karşılıklı uluslararası ticari faaliyetlerini gerçekleştirecek. İlk yıl ıo bin üyelik işlemi yapılması he­deflenen proje çerçevesinde firmalara satış ve pazarlamadan dış ticaret eğitimine, yurt dışı fuar desteğinden uluslararası kargo taşımacılığı ve para transferine pek çok hizmet verilecek.

“PTT, bu yatırımda da başarıyı mutlaka yakalayacaktır”

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İzmir Ticaret Odası’nda dü­zenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, günü­müzde değişimin dinamiklerinin akıl ve bilgi olduğunu ifade ederek, “Eskiden alın teri vardı, şimdi akıl teri var” değerlen­dirmesinde bulundu. Bugün dünyadaki ticaretin sadece yüz­de 8,5’inin internet üzerinden yapıldığını, bununla birlikte sektörün hızla büyüdüğünü belirten TBMM Başkanı Yıldırım, “Değişimi ıskalarsak, değişimi okuyamazsak offline ülke ko­numuna düşeriz. Biz bunun için vaktiyle internet altyapısını yurdun en ücra köşelerine kadar götürdük, genişbant internet erişimini yaygınlaştırdık. Altyapı olmayınca nasıl yapacaksı­nız ticareti? Şimdi altyapı var, bundan sonrası organizasyon. Bugün PTT işi bir kademe daha ileri götürüyor, toptan satış­lara yöneliyor. Yani vatandaş-satıcı buluşmasından bir adım daha ilerisi, satıcı ile alıcı firmaların internet ortamında buluşturulması ve ticaretin gerçekleştirilmesi” diye konuştu.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, artık neredeyse hiç mektup gönderilmeyen bir dönemde PTT’nin kendini yenileyerek, fa­aliyet alanlarını genişleterek başarılı işlere imza attığını söy­ledi. PTT’nin kamudan kaynaklanan bazı kısıtlayıcı şartlarına rağmen güzel çalışmalar ortaya koyduğunu kaydeden TBMM Başkam Yıldırım, “PTT’nin önü açık, daha büyük işler yapabi­lir. Nasıl Türk Hava Yollan 10-15 senede bir marka haline gel­diyse, Avrupa’nın iki, dünyanın yedi numaralı bayrak taşıyıcı şirketi olduysa PTT de aynı şeyi yapabilir, esasında gerçekleş­tirdiği çalışmalarla o yönde ilerliyor. Bu güzel bir şey, bizim geleceğimiz marka sayısını artırmaktadır” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, bugün dünya nüfusunun yüz­de 20’sinin masaüstü veya mobil elektronik cihazlarla alışve­riş yaptığına işaret ederek, “Bu oranın ülkemizde ve dünyada gelecek 15 yıl içinde iki katma çıkması bekleniyor. Durum böyle olunca, orta ve uzun vadede elektronik ticaretin önü açık, pazar alanı çok geniş. PTT ticaretin yönünü doğru oku­muş ve kavramış durumda, bunu görüyoruz, biliyoruz. Birkaç işi bir arada gerçekleştirecek bir yatırıma imza attılar” dedi. İzmir’in ardından başka illerde de E-Ticaret Üssünün hayata geçirileceğini bildiren TBMM Başkanı Yıldırım, “Elektronik ticaret aynı zamanda elektronik ihracat demektir. Yapılan bu yatırım Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalamasına şüphesiz büyük bir katkı sağlayacaktır. İnanıyorum ki PTT, bugüne ka­dar yaptığı işlerde olduğu gibi bu yatırımda da başarıyı mut­laka yakalayacaktır” diye konuştu.

“PTT, e-tiearet işlemlerine yeni bir soluk getiriyor”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İzmir E-Ticaret Üssünün TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın ortaya koyduğu “35 İzmir, 35 Proje” çerçevesinde hayata geçirildiğini belirtti. Bakan Turhan, “İzmir merkezli e-ticaret faaliyetleri­nin birinci fazı ePttAVM platformu 2012 yılında hizmete açılmıştır. ePttAVM, kısa sürede 6 bin 500den fazla te­darikçi firma, 9 milyon ürün ve yaklaşık 3 milyon üye ile ülke­mizin sayılı e-ticaret platformlarından biri haline gelmiştir” diye konuştu. PTT’nin ptttrade ile e-ticaret işlemlerine yeni bir soluk getirmeyi amaçladığını ve platformun e-ticaret piyasasında fark yaratacağını kaydeden Bakan Turhan, “Ül­kemizin 2023 yılı e-ticaret hacmi hedefi 350 milyar TL’dir. PttTRade’in bu hedefin gerçekleşmesine önemli katkı sağ­layacağına inanıyorum” dedi. Bakan Mehmet Cahit Turhan, PTT’nin e-ticaret alanındaki yatırımlarıyla öncü rol üstlen­meyi sürdüreceğini belirterek, projenin hayırlı olmasını te­menni etti.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise ülkemizde e-ticaret alanındaki gelişime değine­rek, “Bu hızlı büyümeyi ePttAVM gibi millî firmalara borç­luyuz. PTT hepimizin yüz akı bir kuruluşumuz olarak yaptığı atılımlarla gerçek başarı öyküleri ortaya koyuyor. E-ticarette iç pazarda sağladığı başarıyı bu yeni projeyle birlikte ulus­lararası pazarlara da taşıyacağına olan inancımız tam” diye konuştu.

Yorumlar

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Altın fiyatlarında son durum nedir? Çeyrek altın fiyatı ne kadar?

Toplumun her kesimine sayısız avantaj : PttKart