in

Küresel Ekonominin Prestijli Buluşması

Küresel Ekonominin Prestijli Buluşması

İş ve siyaset dünyasının önde gelen isimlerinin buluştuğu Uludağ Ekonomi Zirvesi, bu yıl 24-25 Mart günlerinde düzenlenecek. Çeşitli sektörlerden deneyimli yöneticilerin bir araya gelerek Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmelerin nabzını tutacağı etkinlik, yine karar alıcı mekanizmaların yakın takibinde olacak.

Küreselleşme, karakteristik niteliği teknolojik dönüşüm ve dijitalleşme olan çağımızın içinde bulunduğu süreci nitelemek için sıklıkla kullanılan bir kavram. Akademide ortaya çıkıp günlük konuşma diline girecek kadar yay­gınlık kazanan küreselleşme teriminin farklı tanımları bulunuyor. Bunlar arasında dünyanın küçülmesi, me­safelerin kısalması, “şey”lerin yakınlaşması; dünyanın bir ucundaki kişinin diğer ucundaki kişilerle etkileşim kurma kolaylığı, dünyanın farklı yerlerinin birbirine bağ­lılık derecesinin artması yer alıyor. Bilginin, ürünlerin, insanların artan hareketliliğinin yanı sıra bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişimin mümkün kıldığı daha hızlı ve daha etkin etkileşime işaret eden küreselleşme, ha­yatın hemen her alanı üzerinde etkisi olan bir kavram. Küreselleşmenin sonuçlarından biri de ülkelerin ve sis­temlerin sınırsız bir alışveriş içinde olması ve edimlerinin neredeyse birbirlerinden bağımsız düşünülemeyecek hale gelmesi. Bu durum, küresel düzenin ana unsurla­rından ekonomi söz konusu olduğunda daha da belirgin bir hal alıyor. Günümüz ekonomi dünyası yerel, bölgesel ve küresel gelişmelerin yakından takibini gerektirirken geniş çaplı bir bakış açısı benimsenmesini zorunlu kılıyor. Bu bağ­lamda, dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen ekonomi zirveleri alanın önemli isimlerini bir araya getirirken eko­nomi dünyasının öncelikli gündem maddelerinin masaya yatırılmasını mümkün kılıyor.

Günümüz ekonomi dünyası yerel, bölgesel ve küresel gelişmelerin yakından takibini gerektirirken geniş çaplı bir bakış açısı benimsenmesini zorunlu kılıyor.

İş dünyası için büyük önem taşıyan bu küresel ekonomi etkinlikleri arasında yer alan Uludağ Ekonomi Zirvesi, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından 2012 yılından beri düzenleniyor ve her yıl bili­nirliğini ve görünürlüğünü artırıyor. 2012 yılında düzenlenen ilk Uludağ Ekonomi Zirvesi çok sayıda ismin katılımıyla gerçekleşmiş, program­da “Üretim cephesinde neler oluyor?”, “Otomobilin yarını”, “Turizmde yeni dönem”, “Geleceğin sektörleri” ve “CEO’nun yeni ajandası” gibi birçok farklı başlıkta oturumlar düzenlenmişti. Türkiye adına bir ilk olması itibarıyla hem ülkemizde hem de yurt dışında oldukça ses getiren etkinlik, sonraki yıl bankacılık ve perakende sektörüne ilişkin oturumlarla son derece canlı geçmiş, zirvede ayrıca sürdürülebilirlik, inovasyon ve teknoloji konuları ele alınmıştı. Merakla beklenen 2014 yılındaki zirvede Türkiye’deki yatırım fırsatları ve dünyaya açılan Türk şirketleri üzerine yoğunlaşılmış, ayrıca gelecekte hangi sektörlerin ön plana çıkacağı ve önümüzdeki dö­nemde yönetim stratejilerinin nasıl şekillendirileceği gibi konular tartışılmıştı. 2015 yılındaki zirvede perakende ve bankacılık sektörleri irdelenirken aynı zamanda “silikon vadisi” ve sürdürülebilirlik konuları üzerinde durulmuştu. Programda Çin-Türkiye ekonomik ilişkilerine de özel bir başlık açılmıştı. Geçtiğimiz yıl düzenlenen zirve ise teknoloji, dijital büyüme ve inovasyon başlıklarına yo­ğunlaşırken katılımcılarla başarı hikayeleri paylaşılmıştı. Endüstri 4.0, 2016 zirvesinin ön plana çıkan başlıkların­dan olmuştu. Ekonomi dünyasının nabzını tutacak Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin bu yılkı oturum başlıkları “Sosyal Şirket: Eği­tim ve İstihdam” “Enerjinin Yarını” “Yeni Yükselen Dalga: Yükselen Teknolojiler”, “Yarının Liderleri”, “Yeni Türkiye, Yeni Büyüme Hikayesi”, “iyi Şirket ve Y Kuşağında Lider­lik”, “Bankacılık: Gelecek Nasıl Olacak?”, “Girişimcilik: Türkiye Ne Yapmalı?” “Yeni Global Düzen: Ekonomi ve Politika”, “Feragat Zamanı” “Yatırım 2023: Altyapı, Sağ­lık, Savunma”, “Gayrimenkul: Büyümenin Yeni Yönü” ve “Eğitim: Kalkınmanın Motoru” olarak belirlendi. Ulaştır­ma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın bir konuşma yapacağı 2017 Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik de “Yeni Nesil İnovasyon” başlıklı bir oturuma katılacak. Uludağ Eko­nomi Zirvesi’nin bu yıl da ülkemizde ve dünyada büyük ses getirmesi bekleniyor.

Ekonomiye yön verenler buluşuyor

Dünyanın prestijli etkinlikleri arasında yer alan Uludağ Eko­nomi Zirvesi bu yıl 24-25 Mart günlerinde gerçekleştiriliyor.

Yorumlar

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Hayatı kolaylaştıran hizmet; E-Tahsilat

İNG Bank Kolay Bankacılık Sistemi