in , , ,

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca İhraç Edilecek Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası

22 ve 24 ayar altınlarınızı (üzerinde taş bulunan altınlar ve Reşat Altınlar hariç) Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın satışa sunduğu Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası* ürünlerinden biriyle değerlendirerek, hem altınlarınızın çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırırsınız hem devlet güvencesinde altınlarınızın değerine değer katarsınız. Altınlarınızın değeri Bankamızın ilgili şubelerinde rafineri uzmanları tarafından tespit edilir ve 24 ayar değerinden Altın Tahvili veya Altına Dayalı Kira Sertifikası ürünlerinden tercih edeceğiniz biri karşılığında alınır.

Üstelik vade sonunu beklemeden, ara dönemlerde, birikmiş getirinizle birlikte nakit çekebilirsiniz.

Vade sonundaki anapara ödemenizi ister 1 kilogramlık külçe veya darphane tarafından basılan çeyrek altın olarak alabilir**, isterseniz Altın Mevduat Hesabınıza doğrudan aktarılmasını talep edebilirsiniz.

Vade (İtfa) Tarihi: 2 yıl

Kupon/Kira Geliri: %2,40 (yıllık)

Kupon/Kira (Getiri) Ödemesi: 6 ayda bir

Nominal Tutar: 1 gram = 1.000 adet

Vergi Oranı: %0

* Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası’ndan sadece gerçek kişiler yararlanabilir.

** Vade sonunda anapara ödemesini altın olarak talep eden müşterilerimize altınlar, Bankamızca ilan edilecek takvim ve program dahilinde teslim edilecektir.

Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası

Fiziki altını bulunan gerçek kişi yatırımcıların belirli bir getiri sağlayarak yastık altındaki altınlarının ekonomiye kazandırılması amacı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilen Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracına aracılık eden bankalardan biri Ziraat Bankası olarak belirlenmiştir.

Altın Tahvili, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca teslim alınan fiziki altın karşılığı çıkartılacak, yatırımcısına ilan edilen periyotta kupon faiz getirişi kazandırırken Altına Dayalı Kira Sertifikası faizsiz olup kira getirişi kazandırmakta ve bu kira gelirini payları oranında dağıtmaktadır.

Belirli bir Vade Tarihi, Kupon/Kira (Getiri) Ödemesi olan Nominal Tutarlı Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası satın alarak hem yastık altında duran altınlarınızın çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırırsınız hem devlet güvencesinde, herhangi bir gelir vergisi kesilmeden altınlarınızın değerine değer katarsınız.

Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası İşlemleri

Talep Toplama

 • Müşterilerimiz talep toplama döneminde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca ve Bankamızca duyurulacak olan takvimde ve şube listesinde belirtilen Şubelerimize fiziki altınlarını getirirler.

■ Rafineri uzmanlarınca herhangi bir kayba uğramaksızın belirlenen saflık değerleri karşılığında Altın Tahvili ve/veya Altına Dayalı Kira Sertifikası için talepler Bankamıza iletilir.

 • Belirlenen gram değeri ile müşterilerimiz için “vadesiz altın mevduat hesabı”, “vadesiz TL mevduat hesabı” ve “yatırım hesabı” açılır.

Kupon/Kira Ödemesi

 • Yatırımcıya ilan edilen periyotta (6 ayda 1) altın fiyatına endeksli TL cinsinden kupon/kira ödemesi yapılacaktır, (yıllık %2,40)
 • Söz konusu kupon/kira oranı, senedin vadesi boyunca sabit kalmakta olup yatırımcının elde edeceği TL getiri tutarı ise altın fiyatlarında meydana gelecek olan değişmelere göre farklılık gösterebilecek, her dönemki tutar birbirinden farklı olabilecektir.

Vadeden Önce Geri Alım İşlemleri

 • ihraçtan sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bir süre içinde (3 ay) Bankamızca yapılabilecek geri alımlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca belirlenen indirim oranı ile (%1,50) yapılır.
 • Yatırımcılar vade tarihinden önce isterlerse Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası’nı bir başka gerçek kişiye devredebilir. (Alıcı adına Bankamızda yatırım hesabı açılması ve şubemizde işlemin gerçekleştirilmesi yeterli olmaktadır.)
 • Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası’nın diğer banka ve aracı kurumlara transferi mümkün olmayıp yalnızca Ziraat Bankası içinde transferi mümkündür.

İtfa İşlemleri

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca belirlenecek fiziki altın talep etme döneminde talep etmek koşuluyla Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası’nın anapara bedeli ilan edilen şekilde olmak üzere vade tarihinden sonra fiziken geri alınabilir. Geri ödeme Çeyrek Cumhuriyet Ziynet Altın ya da 1 kilogramlık 995/1.000 saflıkta külçe olarak gerçekleştirilecektir.
 • Müşteri fiziki altın talebinde bulunduğu halde belirlenen sürede teslim almazsa anapara tutarı gram olarak vadesiz altın mevduatı hesabına aktarılır.
 • Yatırımcı tarafından talep edilmesi durumunda, yatırımcı vade sonunda ödenecek anapara bedelini Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mevcut senetlerin vade sonu tarihi ile aynı tarihe denk gelecek şekilde yeni ihraç edilebilecek Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası’na tekrar yatırabilecektir.

Dikkat Edilecek Hususlar

 • Söz konusu kupon/kira oranı, senedin vadesi boyunca sabit kalmakta olup yatırımcının elde edeceği TL getiri tutarı ise altın fiyatlarında meydana gelecek olan değişmelere göre farklılık gösterebilecek, her dönemki tutar birbirinden farklı olabilecektir.
 • Kupon/Kira ödemelerine ilişkin TL karşılığı fiyat Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir.
 • Getirilen fiziki altınların içindeki 1.000/1.000 saflıktaki altın miktarı belirlenerek gram olarak hesaba geçer, altınların işçilik bedeli göz önüne alınmaz.
 • Talep tarihinde açılan vadesiz altın hesabına gram cinsinden kaydedilen altınlar, ihraç tarihine kadar alım/satıma konu edilemez ve hesaplardan çekilemez.
 • Fiziki altınlar teslim edilip onay süreçleri tamamlandıktan sonra talebiniz kesinleşmiş olup aynı gün içinde bile olsa bu talepten vazgeçilemeyecek, işlem iptal edilemeyecektir.
 • Yatırım hesaplarındaki Altın Tahvilleri/Altına Dayalı Kira Sertifikaları Şubelerimiz, ATM’lerimiz ve internet Şubemiz aracılığı ile müşterilerimiz tarafından izlenebilmekte ve Bankamıza satılabilmektedir.
 • Müşterek hesap olarak açılamamakla birlikte her gerçek müşteri birden fazla talepte bulunabilmekte, taleplerde minimum bir tutar sınırlaması söz konusu olmamaktadır.
 • Müşteriler, yatırım hesaplarına aktarılan Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası bakiyelerini Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından kendilerine gönderilecek şifre ile www.mkk.com.tr internet sitesi, MKK Çağrı Merkezi veya e-devlet uygulaması www.turkiye.gov.tr internet sitesinden (MKK uygulaması) takip edebileceklerdir.

Yorumlar

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Emeklilerimizin Her İhtiyacında Halkbank Yanında !

Avantaj Plus Ferdî Kaza Sigortası hangi teminatları kapsıyor?