in , ,

Türkiye’de Bir İlk ” Engelsiz ePttAVM.com

Türkiye’de Bir İlk ” Engelsiz ePttAVM.com

Hayatın farklı alanlarında kullanılan teknolojilerin kapsamı gün geçtikçe genişliyor. Bu durum çeşitli amaçlara hizmet eden teknolojileri günlük yaşantımızın vazgeçilmez birer par­çası haline getirirken işlemleri kolaylaştırıyor, kullanım örün-tülerimizi dönüştürüyor. Bu noktada, söz konusu teknolojile­rin herkes için erişilebilir olması büyük önem taşıyor. Farklı alanlarda inovasyonlara imza atan firmalar, artık çalışmala­rını “evrensel tasarım” (universal design) ilkesi çerçevesinde yürütüyorlar. Kaynağını Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nde bulan bu terim, ürünlerin, programların ve hizmetlerin herkes tarafından kullanılabilir şekilde tasar­lanmasını ifade ediyor. Bu ilkeyi pekiştirmek için geliştirilen “makul düzenleme” (reasonable accommodation) ise engelli bireylerin hak ve özgürlüklerden diğer bireylerle eşit şekilde yararlanmasını sağlamak için ihtiyaç duyulan değişiklik ve düzenlemelere işaret ediyor. Söz konusu iki kavram, engelli bireylerin bilgi ve iletişim teknolojilerine tam erişimini sağla­mayı amaçlayan çalışma ve hizmetlerin temelini oluşturuyor.

Engelsiz ePttAVM.com platformu, işitme engelli vatandaşların 10 farklı kategorideki yüzlerce ürünün tanıtım videosuna kolaylıkla erişebilmesini mümkün kılıyor.

Herkes için erişilebilirliğin büyük önem kazandığı günümüz­de bu ilkeyle uyumlu faaliyetler geliştiren firmalar elbette bir adım önde yer alıyor. Bu durum, e-ticaret dahil olmak üzere her sektör için geçerli. Ülkesel, bölgesel ve küresel boyutta muazzam potansiyele sahip olan ve ekonomiye büyük katkısı bulunan e-ticaretin daha da gelişmesi ve hacminin artırılması adına yürütülen çalışmalar arasında engelli bireyler için özel geliştirilen uygulamalar da yer alıyor. Söz konusu faaliyetlerin ülkemizdeki öncüsü ise Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’nin (PTT A.Ş.) 2012 yılında hizmete sunduğu e-ticaret platformu ePttAVM.com. 2.5 milyondan fazla kayıtlı üye, 7.5 milyonu aşkın ürün ve 5 binden fazla tedarikçiyle Türkiye’nin önde gelen e-ticaret siteleri arasında yer alan ePttAVM.com’un saniyede 90 TL’lik işlem hacmi bulunuyor. Geçtiğimiz yıl gün bazında 20 bini aşkın işlemin başarıyla tamamlandığı site, bir önceki seneye oranla 3 katın üzerinde büyüyerek kayda değer başarı elde etti. Yerli ve yabancı işbirlikleriyle gücüne güç katarken sosyal sorumluluk kapsamında önemli çalışmalar gerçekleştiren ePttAVM.com’un yakın zamanda hayata geçirdiği “Engelsiz ePttAVM.com” platformu, işitme engelli vatandaşların ıo fark­lı kategorideki yüzlerce ürünün tanıtımını izlemelerini müm­kün kılıyor. “ePttAVM.com sizi duyuyor” sloganıyla faaliyete geçen platformda cep telefonundan bebek mamasına, oto lasti­ğinden küçük ev aletlerine yüzlerce ürünün işaret dili ile tanı­tıldığı videolar yer alıyor. Videolarda aynı zamanda altyazı da bulunuyor. Kullanıcılar, beğendikleri ürünü kapıda ödeme da­hil olmak üzere güvenli ödeme seçenekleriyle satın alabiliyor.Türkiyede bir ilk olan ve http://engelsiz.epttavm.com ad­resinde hizmet sunan “Engelsiz ePttAVM.com” platfor­munda engelli vatandaşlara ürünler, ödeme süreci ve diğer konulara ilişkin özel müşteri hizmetleri desteği de sağlanıyor.

Yorumlar

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Yeni Ödeme Sistemi “TROY”

Değişen ve Dönüşen Ptt’de Finansal İşbirliği Atılımları